Każda uprawiająca jakiś sport osoba wie, że nie można ot tak wejść na bieżnię lub też położyć się na ławeczce ze sztangą i zacząć ćwiczyć. Koniecznie trzeba pamiętać o takich sprawach jak np. odpowiednia rozgrzewka czy też rozciąganie przed ćwiczeniami. Jak się również okazuje to, co zje się w dniu treningu, ma ogromne znaczenie. Najwięcej wątpliwości wśród osób ćwiczących zawsze wzbudzało to, czy jeść przed czy po treningu. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?
Czy dieta jest tak ważna?
Zanim jednak przejdzie się do tego, co jeść przed treningiem oraz po jego zakończeniu, najpierw trzeba się zastanowić nad tym, czy rola diety jest w ogóle istotna. A może nie ma większego znaczenia, co się zje?
Jak się okazuje to, co się dostarcza do organizmu w sytuacji, gdy uprawia się jakiś sport, jest krytycznie wręcz ważne. Organizm podczas wysiłku fizycznego znacznie podnosi zapotrzebowanie na różnorodne składniki odżywcze, których brak doprowadzić może do zaburzenia pracy całego ciała. Z tego też powodu kluczowe jest, aby dostarczać w pożywieniu wszystko, co jest potrzebne do normalnego funkcjonowania. Pozwoli to nie tylko uchronić organizm przed ewentualnymi szkodami, lecz również przyczyni się np. do szybszej i efektywniejszej regeneracji mięśni po ćwiczeniach.
Co jeść przed treningiem?
Jak się okazuje, nie powinno się zadawać pytania, czy jeść przed czy po treningu, lecz co jeść przed nim i po jego zakończeniu. Posiłek w obu przypadkach jest bardzo wskazany, lecz co niezwykle ważne powinien być też nieco inny.
Podstawą, jeśli chodzi o posiłek przed treningiem, jest dostarczanie do organizmu możliwie jak najwięcej energii. Z tego też powodu polecane są produkty, które zawierają duże ilości węglowodanów. Węglowodany przed treningiem są bardzo ważne, lecz oprócz nich pamiętać trzeba o tym, aby posiłek był lekkostrawny, ponieważ w innym wypadku będzie ciążył na żołądku podczas ćwiczeń, co będzie powodowało poczucie dyskomfortu.
Ile czasu przed treningiem należy coś zjeść? Przyjmuje się, że idealnie jest dostarczyć nieco pożywienia do organizmu na około godzinę do maksymalnie dwóch przed ćwiczeniami.
Co jeść po treningu?
Następną sprawą, którą warto się zająć, jest to, co się powinno zjeść, gdy zakończy się trening. Organizm po wysiłku będzie mocno potrzebował uzupełnienia substancji odżywczych, aby móc przejść do procesów regeneracji. Co więc jest najważniejszego w tym wypadku?
Podstawą posiłku spożywanego po treningu powinno być białko, ponieważ to właśnie tej substancji jest w tym momencie największy deficyt. Co więcej, w posiłku powinna być również odpowiednio wysoka ilość węglowodanów, aby organizm miał dostatecznie dużo energii do poprawnego funkcjonowania po silnym przeciążaniu, jakim były ćwiczenia.
Co jednak w sytuacji, gdy trening był przeprowadzany późnym wieczorem na niedługo przed snem? Czy w takiej sytuacji również należy zjeść posiłek? Oczywiście tak, lecz pamiętać trzeba, aby trening nie odbywał się zbyt późno, żeby posiłek został zjedzony maksymalnie na 2-3 godziny przed snem.