red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

DietaZdrowie

Jak żyć zdrowo – kilka sprawdzonych rad

Jak żyć zdrowo – kilka sprawdzonych rad

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Na to pytanie szuka odpowiedzi coraz więcej osób, które postanawiają zadbać o siebie. Szczególnie nowy rok jest takim czasem, gdy wiele osób chce zadbać o dietę, zdrowy styl życia, aktywność fizyczną itp. Jak to zrobić? Jak żyć zdrowo? Gdzie można znaleźć fachową pomoc? Odpowiedź poniżej.

Zasady zdrowego stylu życia

W prasie oraz w telewizji coraz częściej znaleźć można fachowe porady ekspertów na temat zdrowego trybu życia. Wielu z nich przekonuje, że kluczowa jest dieta. Dzięki niej bowiem człowiek ma wiele energii, lepiej się regeneruje podczas snu i co najważniejsze, dobrze się czuje. Jedząc pięć posiłków w ciągu dnia, które bogate są w warzywa i owoce można mieć pewność, że dostarcza się organizmowi mnóstwo witamin i cennych minerałów. Trzeba pamiętać jednak o tym, iż dieta powinna być różnorodna. Warto zadbać o to, by sięgać po dobre jakościowo mięso, świeże ryby, pełnowartościowe kasze, makarony, ryże oraz chleb. Obowiązkowo należy odstawić alkohol. Dietetycy radzą także, by w miarę możliwości ograniczyć cukier oraz wszelkie używki typu: kawa, papierosy itp.

Aktywność fizyczna to podstawa

Wiele osób przyznaje się do tego, że ich aktywność fizyczna ogranicza się do wyjścia z psem lub do przejścia z domu do przystanku autobusowego. Warto podkreślić, że osoby, które w miarę systematycznie uprawiają sport, nie tylko żyją dłużej, ale też lepiej się czują i doskonale wyglądają. Dobrym pomysłem jest więc namówienie męża, przyjaciółki lub sąsiadki do kilkunastominutowego joggingu lub do wyjścia na siłownię przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Czas na relaks

Zdrowy tryb życia to nie tylko zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Trzeba pamiętać, że w życiu bardzo ważny jest balans. Należy więc codziennie znaleźć czas na odpoczynek i małe przyjemności. Sen także ma ogromne znaczenie. Nawet przy intensywnym trybie życia, powinno wygospodarować się chwilę na rodzinny spacer, na poczytanie książki lub na relaksującą kąpiel przy świecach. Mnóstwo osób jest tak zajętych pracą, że zapomina nawet o wakacjach i feriach. To ogromny błąd, gdyż każdy potrzebuje czasu, by oderwać się od obowiązków i „naładować baterię”. W tym czasie obowiązkowo należy wyłączyć telefon, zrezygnować ze sprawdzania maili na laptopie oraz zapomnieć o telewizorze. Spacery na świeżym powietrzu, wycieczki rowerowe, spotkania z przyjaciółmi w dobrych knajpkach to zdecydowanie strzał w dziesiątkę.

Suplementy diety – kiedy po nie sięgnąć?

Zdarza się tak, że pomimo dbania o dietę, organizm jest wycieńczony i brakuje mu podstawowych witamin oraz minerałów. Jeżeli człowiek czuje się senny, narzeka na ciągły brak energii lub po prostu doskwierają mu inne objawy, być może należy sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Warto jednak w tej kwestii skonsultować się ze swoim lekarzem, gdyż na rynku jest wiele suplementów, jednak nie każde mają dobry skład. Wybierając produkty ze sprawdzonych źródeł można mieć pewność, że będą one rzeczywiście pozytywnie działać na organizm.

Udostępnij