red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

SportZdrowie

Poranna gimnastyka – dlaczego jest tak ważna?

Poranna gimnastyka – dlaczego jest tak ważna?

Dlaczego tak wielu trenerów personalnych, ekspertów od zdrowego stylu życia, fizjoterapeutów oraz lekarzy poleca swoim pacjentom poranną gimnastykę? Dlaczego wykonywanie kilku prostych ćwiczeń od razu po przebudzeniu jest tak ważne? Jaki zestaw ćwiczeń porannych wybrać, by dobrze się czuć i mieć energię na cały dzień? Odpowiedź poniżej.

Aktywność fizyczna to priorytet

Osoby, które przez całe życie regularnie ćwiczą oraz uprawiają rozmaite sporty bardzo rzadko narzekają na swoje zdrowie. Nie bez przyczyny w społeczeństwie krąży powiedzenie, że „sport to zdrowie” oraz, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Trzeba przyznać, że nawet kilkuminutowa, codzienna aktywność fizyczna może przynieść mnóstwo pozytywnych efektów. Osoby, które zaraz po przebudzeniu wykonują proste ćwiczenia, nie tylko lepiej się czują w ciągu dnia, ale również mają sporo energii do działania. Poza tym rozciągnięte ciało jest gotowe do ciężkiej pracy oraz nie jest narażone na kontuzje. To ważne szczególnie w podeszłym wieku, kiedy to siedzący styl pracy oraz natłok obowiązków przyczyniają się do tego, że wiele partii ciała jest zastałych, co wiąże się z rozmaitymi dolegliwościami.

Poranne ćwiczenia

Od razu po przebudzeniu warto więc wziąć kilka głębokich oddechów
i jeszcze przed poranną toaletą zafundować swojemu ciału porządną rozgrzewkę. Nie muszą to być intensywne ćwiczenia, które spowodują zadyszkę. Wręcz przeciwnie. Poranna gimnastyka z lekkimi, rozciągającymi ćwiczeniami jest zdecydowanie najlepsza. Jeżeli nie ma się pomysłu na taki zestaw ćwiczeń porannych, można skorzystać z wielu ofert klubów fitnessowych, w których nie brakuje każdego dnia o poranku zajęć idealnych na rozruch. Ćwiczenia z gumami oporowymi, ćwiczenia z lekkim obciążeniem, trening wzmacniający kręgosłup – to wszystko można znaleźć na tego typu zajęciach. Wystarczy więc wyposażyć się w butelkę wody, matę do ćwiczeń i założyć wygodny strój do ćwiczeń, by zacząć miło dzień.

Dlaczego poranna gimnastyka jest strzałem w dziesiątkę?

Osoby, które zaczynają swój dzień od ćwiczeń nie mogą narzekać na brak energii. Warto więc ćwiczyć w domu przynajmniej przez 15-20 minut, by poczuć się lepiej i dodać sobie siły na resztę dnia. Ponadto, niektóre ćwiczenia gimnastyczne przyczyniają się do tego, że osoby ćwiczące rozluźniają ciało. Podskoki, wyskoki połączone z brzuszkami, rozciąganiem pleców i nóg to zdecydowanie idealny zestaw ćwiczeń na każdy poranek. Jeszcze lepiej, gdy tego rodzaju trening przeprowadzi się na świeżym powietrzu lub z innymi członkami rodziny. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać odpowiednie ćwiczenia do wieku, kondycji oraz stanu zdrowia. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i wykonywać ciężkich treningów znanych instruktorów fitness. Można w ten sposób bardzo szybko bowiem nabawić się długotrwałych i bolesnych kontuzji, które uniemożliwią dalsze treningi w domu. Dlatego też tak ważne jest to, by podejść do ćwiczeń w domu ze spokojem i z odpowiednią wiedzą na ich temat. Powoli, małymi kroczkami można zwiększać intensywność ćwiczeń i wprowadzać nowe ćwiczenia na określone partie ciała.

Udostępnij