red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

RekreacjaSport

Ruch w wodzie lekiem na wszystko? Sprawdź, jakie korzyści przynosi pływanie

Ruch w wodzie lekiem na wszystko? Sprawdź, jakie korzyści przynosi pływanie

Pływanie to nie tylko forma orzeźwienia ciała w trakcie wakacyjnych upałów, czy okazja na dobrą zabawę w wodzie. Jest to przede wszystkim forma aktywności fizycznej, która przynosi ogromne korzyści dla ciała i umysłu. Pływanie jest idealne dla niemal każdego, niezależnie od wieku, wagi, chorób współistniejących lub kondycji fizycznej. Jakie są największe zalety pływania? Oto one!

Kondycja i wydolność organizmu

Pływanie to czynność, która pobudza organizm do dużego wysiłku, angażując większość mięśni ciała. Regularna aktywność w wodzie, np. pływanie żabką lub kraulem wzmacnia mięśnie klatki piersiowej i tym samym zwiększa pojemność płuc. To bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wydolności organizmu.

Wzmocnienie stawów i kręgosłupa

Choroby zwyrodnieniowe stawów, stany zapalne i pourazowe to tylko nieliczne problemy zdrowotne kwalifikujące się do wodnej rehabilitacji. Pływanie odciąża stawy i poprawia ich ruchomość. Lepsze ukrwienie i dotlenienie wszystkich tkanek stawowych przyspiesza proces ich leczenia i łagodzi tany zapalne. W przypadku osób starszych lub z nadwagą, ryzyko przeciążenia stawów podczas ruchu w wodzie spada do minimum. Pływanie jest szczególnie polecane dzieciom i osobą z wadami postawy i skrzywieniem kręgosłupa. Idealnie pobudza do pracy mięśnie grzbietu, wzmacnia je, stabilizując kręgosłup. Pływanie skutecznie odciąża odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, dlatego jest pomocne przy napięciach będących skutkiem długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej.

Wspomaganie krążenia krwi i poprawa pracy serca

Pływanie można uprawiać nawet po zawale serca czy przebytym udarze. Duży wysiłek fizyczny powoduje lepsze dotlenienie mięśnia sercowego i w efekcie całego organizmu. Skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi, przyczyniając się do stabilizowania poziomu cholesterolu we krwi. Badania kliniczne dowodzą, że regularne pływanie jest odpowiedzialne również za redukcję „złego” cholesterolu, co obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Odchudzanie i modelowanie sylwetki

Pływanie skutecznie wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej. Duży wysiłek fizyczny pozwala na spalania dużych ilości kalorii. Najwięcej energii pochłania pływanie kraulem lub delfinem. Pływanie stylem grzbietowym lub żabką wymaga zwykle mniejszego nakładu energii, dlatego jest bardziej relaksujące.

Poprawa samopoczucia i zapobieganie depresji

Ruch w wodzie powoduje uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia, redukuje również poziom kortyzolu odpowiedzialnego za reakcje stresowe. Pływanie ma bardzo korzystny wpływ utrzymanie prawidłowej higieny psychicznej. Relaksuje, redukuje poziom stresu, a także poprzez modelowanie sylwetki i poprawę sprawności fizycznej, wzmacnia poczucie własnej wartości i samoakceptacji.

Jakie korzyści przynosi pływanie? Jest ich tak dużo, że ciężko je zliczyć. Pływanie wpływa pozytywnie na fizyczny i psychiczny stan organizmu. Poprawia kondycje, ogólny stan zdrowia, wspomaga leczenie wiele chorób, może być również świetną formą rehabilitacji. Tę formę aktywności fizycznej można uprawiać przez całe życie. Warto zatem się od niej „uzależnić” już od najmłodszych lat.

Udostępnij