red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

RekreacjaSport

Na czym polega pilates? Podstawowe zasady treningu pilates

Na czym polega pilates? Podstawowe zasady treningu pilates

Pilates to rodzaj treningu, który przyczynia się do harmonijnego rozwoju wszystkich partii mięśni. Regularne wykonywanie ćwiczeń przynosi bardzo zadowalające efekty, przyczyniając się do wysmuklenia i wyrzeźbienia sylwetki.

Co to jest pilates?

Pilates to trening, który opiera się na zestawie ćwiczeń ogólnorozwojowych opracowanych na początku ubiegłego wieku przez Josepha Pilatesa. Podstawowym i najważniejszym założeniem treningu jest wzmocnienie i symultaniczny rozwój wszystkich partii mięśni, bez ich nadmiernego nadwyrężania. System ćwiczeń pilates można opisać jako połączenie jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych.

W pilatesie niezwykle ważną kwestię stanowi dokładność wykonywania ćwiczeń, a także prawidłowy sposób oddychania. Ponadto ważną sprawą jest także sama ilość powtórzeń. Osoby, które nie wiedzą dokładnie na czym polega pilates, powinny pamiętać, że trening tego typu będzie miał sens wyłącznie wtedy, gdy wszystkie ćwiczenia zostaną przeprowadzone w bardzo dokładny sposób.

Osoba rozpoczynająca swoją przygodę z pilatesem powinna zwrócić szczególną uwagę na staranne wykonywanie poszczególnych figur oraz odpowiednią technikę oddychania.

Pilates ćwiczenia – jak zacząć ćwiczyć pilates?

Podstawową kwestią dla wszystkich osób rozpoczynających przygodę z pilatesem jest nauka prawidłowego oddychania. W pilatesie oddech powinien być głęboki i przebiegać torem żebrowym, wyznaczając prawidłowy i spokojny rytm dla wszystkich wykonywanych ćwiczeń.

Trening pilates warto rozpocząć od dokładnego rozgrzania wszystkich partii ciała – dobra rozgrzewka pomoże uelastycznić ciało, wzmacniając je i uodparniając na potencjalne urazy. Osoby, które zaczynają trenować pilates powinny zdecydować się na nieskomplikowane ćwiczenia, które przygotują ciało do wykonywania bardziej skomplikowanych figur.

Wśród popularnych ćwiczeń pilatesowych można znaleźć między innymi popularną deskę, czyli ćwiczenie, które doskonale wzmocni mięśnie brzucha oraz pleców. Oprócz tego osoby początkujące bardzo często spotykają się także z figurami takimi jak pływak czy supermen, które doskonale wzmacniają mięśnie grzbietu, poprawiając gibkość i pomagając w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Trening pilates – dla kogo?

Regularnie wykonywany trening pilates niesie ze sobą wiele korzyści – poprawa gibkości oraz uelastycznienie i wzmocnienie mięśni to tylko jedne z zalet systematycznego wykonywania ćwiczeń.

Trening pilates to także idealny sposób na walkę z bólem kręgosłupa. Siedzący tryb życia, zła postawa ciała czy predyspozycje genetyczne mogą prowadzić do poważnych schorzeń, powodując ból i dyskomfort – rozciągające ćwiczenia pilates pomogą w rozluźnieniu i wzmocnieniu mięśni, pomagając w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Dodatkowo pilates pomoże również osobom, które borykają się z ciągłym napięciem – relaksujące ćwiczenia pilates ułatwią odzyskanie spokoju i równowagi.

Trening pilates to także jedna z najbezpieczniejszych opcji dla kobiet w ciąży, które nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej. Zestaw specjalnych ćwiczeń dla ciężarnych pomoże kobiecie w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego i fizycznego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.