red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

Sport

Ćwiczenia aerobowe w domu – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę

Ćwiczenia aerobowe w domu – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę

Trening aerobowy to jedna z najskuteczniejszych metod na szybkie pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej. Dzięki utrzymaniu odpowiedniego poziomu dotlenienia organizmu możliwym staje się intensywne spalanie tłuszczu, a także znaczna poprawa ogólnej wydolności organizmu.

Trening aerobowy co to?

Trening aerobowy to zestaw ćwiczeń, które umożliwiają zwiększenie wymiany tlenowej w organizmie. Dodatkowo poprzez podniesienie tętna możliwym staje się także przyspieszenie metabolizmu. Warto zaznaczyć, że podczas treningu aerobowego serce bije mniej więcej z częstotliwością od 120 do 140 uderzeń na minutę.

Przy treningu aerobowym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych i niezwykle istotnych kwestii. Pierwsza z nich to tak zwane tętno aerobowe, które powinno być utrzymywane na poziomie 70% maksymalnego tętna. Dodatkowo wykonując ćwiczenia aerobowe trzeba pamiętać również o czasie, a także zróżnicowaniu ćwiczeń.

Przyjmuje się, że osoby początkujące powinny przeznaczyć na trening aerobowy minimum 40 minut, z tego względu, że podczas treningu tego typu jako pierwszy spalany jest glikogen, a sam proces spalania tkanki tłuszczowej rozpoczyna się mniej więcej dopiero po 20 minutach. Osoby, którym zależy na skutecznym pozbyciu się niechcianego tłuszczu powinny wykonywać trening aerobowy co najmniej 3 razy w tygodniu.

Kiedy zdecydować się na trening aerobowy?

Trening aerobowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą poprawić wydolność i ogólną sprawność organizmu. Dodatkowo trening ten sprawdzi się również w przypadku osób borykających się z nadprogramowymi kilogramami. Trening aerobowy to także idealne uzupełnienie ćwiczeń siłowych. Poza tym ćwiczenia takie jak bieganie czy jazda na rowerze pomagają rozładować napięcie i są niezwykle skutecznym sposobem na radzenie sobie ze stresem.

Wśród pozostałych korzyści płynących z regularnego wykonywania treningu aerobowego można znaleźć również przyspieszoną zdolność do regeneracji organizmu, która ułatwia stopniowe zwiększanie częstotliwości oraz intensywności ćwiczeń. Dużą zaletą ćwiczeń utrzymywanych w zakresie tętna aerobowego jest również prostota, a także możliwość łatwego urozmaicenia treningu.

Ćwiczenia aerobowe w domu – przykłady

Ćwiczenia aerobowe nie wymagają użycia skomplikowanego sprzętu, dlatego też z powodzeniem mogą być wykonywane w domu. Wśród popularnych ćwiczeń pomagających w skutecznym spaleniu tkanki tłuszczowej można znaleźć między innymi skakanie na skakance. Skakanie na skakance to niezwykle proste ćwiczenie, które pozwoli na spalenie sporej ilości kalorii. Dodatkowo ćwiczenie to poprawi ogólną kondycję organizmu, wpływając pozytywnie na pracę układu oddechowego.

Dobrym pomysłem na ćwiczenie aerobowe wykonywane w domu może być także wchodzenie po schodach. Wchodzenie po schodach pomoże nie tylko w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tętna, ale przyczyni się także do wzmocnienia mięśni łydek, pośladków i ud.

Wśród ćwiczeń aerobowych, które można wykonywać w domu znajdzie się także trucht w miejscu czy rowerek. Osoby, którym zależy na wzmocnieniu partii takich jak brzuch czy plecy mogą zdecydować się także na wykonywanie ćwiczeń takich jak skręty uniesionego tułowia czy klasyczne brzuszki.

Udostępnij