red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

SportZdrowie

Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup będą najlepsze?

Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup będą najlepsze?

Nawet ci, którzy mają problemy z kręgosłupem nie powinni zapominać o systematycznych ćwiczeniach. To duży błąd, gdyż dzięki odpowiednio dobranym treningom można zniwelować wiele problemów z kręgosłupem i sprawić, że nie będzie on tak mocno doskwierał. Jakie ćwiczenia na bolący kręgosłup są najlepsze? Gdzie można znaleźć odpowiednie treningi dla osób, które z racji stanu zdrowia nie mogą wykonywać wszystkich ćwiczeń? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

W większości fitness klubów można już znaleźć ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Trzeba jednak przyznać, iż niewiele osób z nich korzysta. Istnieje bowiem przekonanie, że takie ćwiczenia nic nie wniosą u osób, które na co dzień nie mają jednak problemów z kręgosłupem. Podobnie wygląda sytuacja wśród osób, które borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. One wówczas najczęściej unikają rozmaitych ćwiczeń, gdyż boją się pogorszenia swojego stanu zdrowia oraz różnorodnych kontuzji.

Dlaczego powinno się wykonywać raz na jakiś czas właściwe ćwiczenia na kręgosłup?

Tryb życia wielu osób jest naprawdę niezwykle wymagający. Dlatego też ćwiczenia na zdrowy kręgosłup przydadzą się wielu osobom, które mają siedzący tryb życia, stresującą pracę lub natłok obowiązków. Tak naprawdę już 40-minutowe zajęcia, na których człowiek ćwiczący skupia się na kręgosłupie potrafią przynieść niesamowitą ulgę i rozluźnienie. Trenerzy personalni, fizjoterapeuci oraz lekarze zalecają więc każdemu, by raz na jakiś czas wykonywać ćwiczenia na odcinek lędźwiowy, gdyż można w ten sposób przedłużyć żywotność kręgosłupa nawet o wiele lat. Warto wiedzieć, że kręgosłup musi być w dobrej kondycji, więc trzeba mu pomóc odpowiednimi, dobrze dobranymi ćwiczeniami.

Jakie ćwiczenia są najlepsze dla kręgosłupa?

Osoby, które narzekają na ból kręgosłupa nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej. Tak naprawdę proste, systematycznie wykonywane ćwiczenia sprawią, że ból pleców nie będzie już utrudniać życia. Skłony, rozciąganie, koci grzbiet, mostek – tego typu ćwiczenia najlepiej się sprawdzą, by wzmocnić kręgosłup i zniwelować ból pleców. Co ważne, takie podstawowe ćwiczenia można robić w zaciszu domowym, bez specjalnych sprzętów. Z pewnością doskonałe będą również inne aktywności, które także dobrze działają na tę partię ciała. Osobom borykającym się z bólem kręgosłupa, poleca się pływanie, jazdę konno, jazdę na rowerze oraz jogging.

Ćwiczenia na kręgosłup z obciążeniem

Są osoby, które zastanawiają się, czy przy problemach z kręgosłupem można korzystać z różnego rodzaju sprzętów na siłowni lub z akcesoriów do ćwiczeń. Tę kwestię należy indywidualnie skonsultować z lekarzem, jednak lekkie sprzęty w wielu przypadkach nie powinny stanowić problemu. Na początek warto więc dołożyć do prostych ćwiczeń w domu hantle oraz gumy oporowe. Dzięki nim z pewnością urozmaici się trening, który będzie jeszcze bardziej efektywny. Przy chorym kręgosłupie nie poleca się jednak sprzętów takich jak: bieżna, orbitrek itp. Zbyt mocny wysiłek może bowiem spowodować jeszcze większy problemy z odcinkiem lędźwiowym.

Udostępnij