red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

LifestyleSport

Jak ułożyć plan treningowy na siłownię?

Jak ułożyć plan treningowy na siłownię?

Każdy chce cieszyć się zgrabną i zdrową sylwetką. Aby jednak osiągnąć taki cel, konieczna jest nie tylko właściwa dieta, ale również ruch. Można skorzystać z pomocy trenera lub samodzielnie ułożyć dla siebie plan treningowy na siłownię. Nie jest to jednak taka całkiem prosta sprawa i pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka kwestii.

Dokładnie określić cel treningu

Plan treningowy na siłownię dla początkujących może być bardzo różny i powinien być przede wszystkim dostosowany do naszych możliwości. Koniecznie jest także, aby dokładnie określić cel, jaki zamierzamy osiągnąć. Dla jednych będzie nim redukcja wagi, dla innych budowa mięśni, modelowanie ciała, a jeszcze dla innych poprawa kondycji i zwiększenie siły. Jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej oraz modelowanie, to tutaj również istotne jest, na jakiej części ciała chcemy się skupić, aby uczynić ją piękniejszą. Można skupić się tylko na brzuchu, ramionach czy udach – to powinniśmy dokładnie określić, zanim zabierzemy się za tworzenie swojego planu treningowego na siłownię.

Mierzmy zamiary na siły

Plan treningowy na siłownię dla początkujących powinien być adekwatny do naszych możliwości. To jasne, że jeśli jesteśmy osobami początkującymi, to nie powinniśmy stawiać sobie zbyt ambitnych celów, ponieważ w ten sposób szybko możemy się zniechęcić do jakichkolwiek ćwiczeń. Najlepiej zacząć od lżejszych i prostszych ćwiczeń, a z czasem zmieniać je adekwatnie do swojej kondycji. Mamy tutaj bardzo dużo możliwości i zawsze możemy się wspomóc gotowymi zestawami, dzięki temu stworzymy plan, który będziemy realizować z przyjemnością i nie zaniechamy go po dwóch tygodniach treningów.

Najważniejsze elementy planu treningowego

Jeśli obejrzymy choć jeden filmik z treningiem, to szybko się przekonamy, że podzielony jest on zawsze na kilka najważniejszych elementów. W żadnym zestawie nie może zabraknąć takich części jak rozgrzewka, rozciąganie, trening właściwy oraz rozciąganie po treningu, które ma za zadanie uspokoić organizm i uniknąć możliwości pojawiania się zakwasów. Do treningu właściwego zalicza się takie ćwiczenia, które mają realizować założony wcześniej przez nas cel, czyli np. ćwiczenie mięśni brzucha czy ramion. Są to niezbędne elementy każdego treningu i nie można ich pomijać nawet wtedy, gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z siłownią.

Jak ułożyć plan treningowy, aby nas szybko nie znudził? – Zainwestujmy w różnorodność. Na początku mamy możliwość wypróbowania różnych zestawów i aktywności, a dzięki temu istnieje duża szansa, że trafimy na takie ćwiczenia, które szczególnie przypadną nam do gustu.

Określić czas trwania oraz częstotliwości treningów

To również powinien określić każdy, kto zaczyna przygodę z siłownią. Zaleca się, aby trening dla osoby początkującej nie był ani zbyt długi, ani zbyt intensywny. W ten sposób można nabawić się nie tylko kontuzji, ale również po prostu zniechęcić. Równie ważna jest częstotliwość treningów. Ważne jest, aby organizm miał również czas na regenerację. W tygodniu powinien być co najmniej jeden dzień, a najlepiej dwa, wolne od wysiłku fizycznego.

Udostępnij