red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

LifestyleSport

Jak prawidłowo robić przysiady? Sprawdzone porady dla początkujących

Jak prawidłowo robić przysiady? Sprawdzone porady dla początkujących

Przysiad to jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych ćwiczeń – prawidłowe i regularne robienie przysiadów niesie ze sobą szereg korzyści, wzmacniając i modelując między innymi mięśnie pośladków i ud.

Jak robić przysiady – najważniejsze zasady

Prawidłowa technika robienia przysiadów to niezwykle istotna kwestia, która pomaga w zoptymalizowaniu efektów wykonywanych ćwiczeń. Niepoprawne robienie przysiadów może przyczyniać się do nadwyrężenia stawów i powstawania poważnych oraz niezwykle bolesnych kontuzji.

Wykonywanie przysiadu należy rozpocząć od przyjęcia pozycji w lekkim rozkroku, w której głowa powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa. Podczas robienia przysiadów trzeba pamiętać również o stałym napięciu mięśni brzucha. Następny krok to powolne ugięcie kolan, przy jednoczesnym kierowaniu bioder do tyłu. W zachowaniu prawidłowej postawy i łatwiejszym utrzymaniu równowagi pomoże trzymanie przed sobą wyprostowanych rąk.

Podczas wykonywania ćwiczenia trzeba zwrócić uwagę na to, by kolano nie wychodziło zbytnio przed palce stopy, bardzo ważnym jest także stałe utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej pozycji ciała. Dodatkowo podczas robienia przysiadów należy unikać odrywania stóp od podłoża.

Jak prawidłowo robić przysiady – najczęstsze błędy podczas robienia przysiadów

Prawidłowe przysiady to wbrew pozorom dość trudna sztuka, która wymaga sporej dozy cierpliwości – bardzo dokładne i uważne wykonywanie przysiadów może mieć ogromny wpływ na poprawę techniki, a także na zwiększenie efektywności ćwiczeń.

Wiele osób podczas wykonywania przysiadów zapomina o kilku bardzo ważnych zasadach – zła postawa ciała, zbyt szybkie wykonywanie powtórzeń, a nawet niepoprawne ustawienie stopy może przyczyniać się do znacznego pogorszenia efektów ćwiczeń. Jednym z najczęściej występujących błędów jest między innymi odrywanie pięt od podłoża, co może przytrafić się głównie osobom mającym problem z zakresem ruchu w stawie skokowym. Odrywanie pięt od podłoża może prowadzić do znacznych przeciążeń w obrębie stawu kolanowego, biodrowego czy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Kolejny dość powszechny błąd to niepoprawne ustawienie kolan – ich łączenie do środka może być spowodowane zbyt małą siłą mięśni. Warto zaznaczyć, że prawidłowe przysiady powinny być wykonywane przy lekkim odchyleniu bioder do tyłu i jednoczesnym lekkim pochyleniu górnej części tułowia do przodu.

Korzyści płynące z wykonywania przysiadów

Prawidłowe przysiady to ćwiczenie, które niesie ze sobą wiele korzyści – ich regularne wykonywanie ma ogromny wpływ na wygląd oraz stan wielu mięśni, w tym partii takich jak brzuch, uda czy pośladki.

Dodatkowo przysiady, oprócz kształtowania i wzmacniania mięśni, przyczyniają się także do przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej z okolicy pośladków czy ud. Efekty wykonywania przysiadów można zaobserwować już po miesiącu regularnego wykonywania ćwiczeń. Osoby, którym zależy na uzyskaniu bardziej spektakularnych efektów powinny urozmaicić trening z przysiadami o dodatkowe obciążenie w postaci sztangi czy ciężarków.

Udostępnij