red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

RekreacjaSport

Jakie ćwiczenia rozciągające po treningu wykonywać?

Jakie ćwiczenia rozciągające po treningu wykonywać?

Wiele osób zapomina, że rozciąganie po treningu jest tak samo ważne, jak aktywna rozgrzewka, czy kolejne intensywne ćwiczenia. Dzięki odpowiedniemu stretchingowi zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji oraz niweluje się napięcie mięśni. Jak się rozciągać po treningu? Ile powinien trwać taki stretching? Jakie ćwiczenia należy wykonywać? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Rozciąganie po treningu – jak powinno wyglądać?

Bez względu na to, czy systematycznie uprawia się jogging, jazdę na rowerze, pływanie, czy też rozmaite sporty siłowe, warto poświęcić chwilę na rozciąganie wszystkich części ciała po takim treningu. Tak naprawdę wystarczy już 15-minutowy stretching, by zregenerować wszystkie mięśnie i rozluźnić je po poprzednich ćwiczeniach. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia rozciągające po treningu powinno się wykonywać we właściwy sposób. Zdarza się bowiem, że podczas takiego „zwykłego” rozciągania także dochodzi do kontuzji, dlatego też wielu trenerów personalnych zawsze dobiera dla swoich podopiecznych odpowiednie ćwiczenia, by uniknąć tego typu nieprzyjemnych zdarzeń.

Regeneracja mięśni

Nawet przy 30-minutowym treningu fitness mięśnie, ścięgna i stawy dostają niezły wycisk. Nie można więc po intensywnych ćwiczeniach od razu położyć się do łóżka lub usiąść na kanapie, by w ten sposób zregenerować swoje ciało. Zanim przejdzie się do normalnego funkcjonowania po treningu należy zregenerować ciało we właściwy sposób. Nawet w klubach fitness każdy trening na sali objęty jest kilkunastominutowym stretchingiem, który ma na celu uspokoić ciało po ćwiczeniach, rozluźnić mięśnie oraz rozciągnąć stawy. Nie można tej czynności pomijać, gdyż można wyrządzić sobie i swojemu ciało naprawdę dużą krzywdę. U osób, które intensywnie ćwiczą i nie wykonują odpowiedniego rozciągania, bardzo często dochodzi do długotrwałych i bolesnych kontuzji. Jaki jest powód nie stosowania po treningu rozciągania? Tak naprawdę wiele młodych osób uważa, że jest to strata czasu oraz, że stretching jest nudny i nie wnosi nic do ich kondycji. Znani trenerzy próbują jednak zmienić wielu osobom tok myślenia i namawiają, by po każdych ćwiczeniach (nawet tych lekkich i wykonywanych w domu), porozciągać wszystkie partie ciała choć przez kilka minut.

Jakie ćwiczenia na rozciąganie są najlepsze?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z rozmaitymi sportami, szukają w internecie ćwiczeń, które sprawdzą się podczas stretchingu. Jak się okazuje w praktyce jest ich naprawdę bardzo dużo, więc bez problemu każdy znajdzie coś, co będzie odpowiednie dla niego. Na początek warto zacząć od rozluźnienia całego rozgrzanego ciała, którego dokona się poprzez skłony górnej partii ciała w stronę podłogi. Są osoby, które po tym ćwiczenia w lekkich podskokach trzęsą całym ciałem, dzięki czemu ciało szybko się rozluźnia. Trzeba pamiętać o tym, by przy tym ćwiczeniu spokojnie, lecz głęboko oddychać. Następnie można przyciągnąć podudzie do pośladów (zarówno jedną, jak i drugą nogę).

Udostępnij