red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

RekreacjaSport

Ćwiczenia interwałowe w domu

Ćwiczenia interwałowe w domu

Osoby, które chcą stracić zbędne kilogramy, bardzo często stawiają na ćwiczenia interwałowe. Oczywiście są one doskonałym sposobem na spalenie dużej ilości kalorii, niemniej jednak niekoniecznie są polecane dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnością fizyczną. Wszystko dlatego, że trening interwałowy jest bardzo intensywny, przez co może być dla organizmu obciążający.

Interwały co to?

Na początku warto określić, czym w ogóle jest trening interwałowy. Otóż, polega on na przeplataniu ze sobą ćwiczeń o wysokiej intensywności wraz z wysiłkiem o niskiej intensywności. Doskonałym przykładem ćwiczeń interwałowych jest szybki bieg przeplatany przerwami truchtu.

Oczywiście, pojęcie treningu interwałowego nie odnosi się wyłącznie do biegania. W ten sposób można ćwiczyć między innymi na skakance, rowerze stacjonarnym czy też orbitreku. Przerwy między poszczególnymi ćwiczeniami można modyfikować według własnych potrzeb i możliwości – a także postawionego przed sobą celu.

Z racji tego, że interwały są dla organizmu bardzo obciążające i wymagające, koniecznie trzeba zadbać o to, by przed ich rozpoczęciem wykonać odpowiednią rozgrzewkę.

Interwały trening

Nie tylko rozgrzewka jest ważna, jeśli chodzi o ćwiczenia interwałowe w domu. Po wykonaniu określonej porcji ćwiczeń koniecznie trzeba schłodzić organizm. Dlatego po intensywnym treningu ostatnie dziesięć, piętnaście minut warto przeznaczyć na ćwiczenia o niskiej intensywności.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z interwałami muszą wiedzieć, że nie powinny trwać one zbyt długo. Część treningu, która się na nich opiera, nie powinna zajmować więcej niż 30 minut. Z kolei osoby początkujące powinny zatrzymać się na 10 minutach intensywnych ćwiczeń.

W dużym skrócie można powiedzieć, że interwały to trening, podczas którego zmęczenie organizmu narasta. Dlatego przerwy między intensywnymi ćwiczeniami nie powinny być zbyt długie. Muszą trwać tyle, by organizm miał czas złapać lekki oddech, ale nie zregenerował się w pełni.

Ćwiczenia interwałowe w domu nie powinny być zbyt częste. Ten rodzaj treningu w zupełności wystarczy wykonywać dwa razy w tygodniu. Zbyt często wykonywanie ćwiczeń interwałowych może nadmiernie obciążyć organizm i dać efekt w postaci przemęczenia i kontuzji.

Jakie efekty niosą ze sobą interwały?

Intensywny rodzaj aktywności, którym są ćwiczenia interwałowe sprawia, że organizm wpada w dług tlenowy. Dzięki temu zaczyna korzystać z zapasów – czyli nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Regeneracja po ćwiczeniach interwałowych również wymaga od organizmu wysiłku, co w efekcie spala zbędne kalorie. Trening interwałowy jest doskonałym sposobem na utratę zbędnych kilogramów, a także przyspieszenie metabolizmu.

Regularne wykonywanie ćwiczeń interwałowych niesie ze sobą dodatkową korzyść w postaci zwiększenia wydajności ciała. Interwały jednak polecane są dla osób, które mają już doświadczenie z aktywnością fizyczną. Te osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, powinny raczej skupić się na wcześniejszym zbudowaniu wytrzymałości.

Udostępnij