red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

Sport

Niezbędnik rowerzysty – sprawdź, czy masz wszystko!

Niezbędnik rowerzysty – sprawdź, czy masz wszystko!

Jeżdżąc na rowerze dalej niż do pobliskiego parku, warto pamiętać o kilku akcesoriach, bez których bezpieczna, komfortowa i pozbawiona przykrych niespodzianek jazda na dłuższą metę nie jest możliwa. Każdy rowerzysta ma swój niezbędnik, który tworzy na dwa sposoby – ucząc się na własnych błędach lub korzystając z gotowej listy, którą właśnie przedstawiamy!

1. Kask rowerowy

Uważasz, że kask rowerowy jest ci zbędny? Nic bardziej mylnego! Nawet poruszając się po dobrze znanej trasie i zachowując szczególną ostrożność, nie masz większego wpływu na zachowanie pozostałych uczestników ruchu. Większość przejażdżek rowerem kończy się bez szwanku, ale jeśli przydarzy ci się wypadek, kask może uratować twoje zdrowie, a nawet życie i jest prawdziwym „must have” nawet na rekreacyjnych ścieżkach rowerowych!

2. Bidon

Bidon stanowi tani i wygodny sposób na uzupełnianie płynów w trakcie jazdy. Nie zapominaj o nim, jeżeli tylko ruszasz w trasę dłuższą niż kilka kilometrów. Odwodnienie organizmu sprawi, że w niespodziewanym momencie zupełnie stracisz siły.

3. Zestaw do wymiany dętki

Przebita dętka co zdecydowanie najczęstszy defekt występujący w trakcie wycieczek rowerowych. Na szczęście bardzo łatwy do naprawy. Wystarczy, że w swoim niezbędniku uwzględnisz zapasową dętkę, pompkę rowerową oraz łyżki do wymiany opon. Te ostatnie są naprawdę istotne, aby nie uszkodzić obręczy bądź samej opony śrubokrętem lub innym przypadkowym narzędziem.

4.Oświetlenie

Bez oświetlenia rowerowego w nocy rowerzysta może stać się zupełnie niewidoczny dla innych uczestników ruchu. Zadbaj o przednią i tylną lampkę sygnalizujące twoją obecność. Jeśli lubisz nocną jazdę, zwłaszcza poza miastem, dodatkowo potrzebujesz mocniejszej lampki przedniej służącej do oświetlania drogi. Swoje bezpieczeństwo zwiększysz również stosując odzież i naklejki odblaskowe.

5. Multitool

Multitool stanowi bardzo sprytne, mieszczące się w dłoni akcesorium wyposażone w kilka, a nwet kilkanaście narzędzi o ustandaryzowanych końcówkach wykorzystywanych w rowerach. Posiadając multitool, w dowolnym momencie ustawisz wysokość siodełka, wyregulujesz przerzutki, dokręcisz uchwyt z bidonem, prawidłowo ustawisz klocki hamulcowe i w razie potrzeby dokonasz wielu szybkich napraw umożliwiających dalszą jazdę.

Oprócz tych pięciu najważniejszych akcesoriów, zależnie od twoich potrzeb i zwyczajów przydać ci się może także zapięcie rowerowe, rękawice rowerowe, apteczka, licznik rowerowy, uchwyt do telefonu montowany na kierownicy, zapasowa spinka do łańcucha lub odzież zapewniająca wygodę w trakcie jazdy. Jeżdżąc regularnie zaopatrz się również w preparaty, służące do czyszczenia i smarowania napędu. W przeciwnym razie twój rower może stracić „power”, a łańcuch, kaseta i tarcze na korbie szybko się zużyją.

Rozglądasz się za rowerem na rozpoczęty właśnie sezon? Być może idealną maszynę znajdziesz w sklepie z rowerami elektrycznymi Ecyklopedia!

Udostępnij