red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

LifestyleSport

Jak nauczyć się stać na rękach? Najlepsze ćwiczenia dla początkujących

Jak nauczyć się stać na rękach? Najlepsze ćwiczenia dla początkujących

Stanie na rękach to dość skomplikowane ćwiczenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania wielu różnorodnych partii mięśni. Podczas stania na rękach zaangażowane są między innymi ramiona, barki, nadgarstki, a także cała klatka piersiowa.

Jak nauczyć się stać na rękach – ćwiczenia przygotowawcze

Naukę stania na rękach warto rozpocząć od systematycznego wykonywania ćwiczeń przygotowawczych, które wzmocnią mięśnie rąk oraz poprawią koordynację ruchową. Warto zaznaczyć, że pierwsze ćwiczenia przygotowujące do stania na rękach powinny być wykonywane pod okiem bardziej doświadczonej osoby.

Pośród skutecznych ćwiczeń przygotowujących do stania na rękach można znaleźć między innymi popularną deskę, czyli ćwiczenie, podczas którego ciężar ciała opierany jest na palcach nóg oraz na dłoniach lub przedramionach. Deska to sprawdzone i niezwykle skuteczne ćwiczenie, które pomaga wzmocnić między innymi mięśnie pleców, brzucha czy pośladków.

Kolejnym ćwiczeniem, które może okazać się niezwykle pomocne w przygotowaniu do stania na rękach jest tak zwane hollow body, czyli łódeczka. Figura ta polega na wykonaniu w pozycji leżącej charakterystycznego łuku, przy jednoczesnym uniesieniu nóg i ramion. Łódeczka angażuje zarówno mięsień prosty, jak i mięsień skośny brzucha, przyczyniając się do znacznej poprawy postawy ciała oraz wzmocnienia mięśni grzbietu.

Stanie na rękach przy ścianie – od czego zacząć?

Ćwiczenia przy ścianie to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad tym, jak stanąć na rękach. Ćwiczenia tego typu pomogą w pokonaniu lęku przed staniem na rękach bez asekuracji oraz przyzwyczają ciało do wymagającej i nietypowej pozycji. Dodatkowo ćwiczenia wykonywane przy ścianie mogą w znacznym stopniu przyspieszyć cały proces nauki.

Poprawne wykonanie stania na rękach przy ścianie należy rozpocząć od podejścia do ściany i ustawienia się do niej przodem. Następny krok stanowi odpowiednie ułożenie dłoni – dłonie należy położyć na podłodze w taki sposób, aby dystans pomiędzy nimi a ścianą wynosił dokładnie tyle samo co odległość pomiędzy kolanem a stopą. Kolejny etap ćwiczenia stanowi delikatne pochylenie się w kierunku ściany oraz wyskok, który powinien zostać zakończony oparciem obu pięt o ścianę. Stanie na rękach przy ścianie wymaga zachowania prawidłowej postawy ciała oraz mocnego napięcia mięśni brzucha, grzbietu i pośladków – prawidłowe i regularne wykonywanie ćwiczenia doskonale przygotuje ciało do nieco bardziej wymagających figur takich jak stanie na rękach bez asekuracji.

Stanie na rękach – korzyści

Stanie na rękach to trudne i dość wymagające ćwiczenie, które niesie ze sobą szereg różnorodnych korzyści. Systematyczne wykonywanie figury pomoże między innymi wzmocnić grzbiet oraz mięśnie głębokie brzucha. Dodatkowo stanie na rękach ma niezwykle dobroczynny wpływ na poprawę koordynacji ruchowej.

Poza tym prawidłowe wykonywanie ćwiczenia przyczynia się do wzmocnienia stawów, w tym stawu barkowego i nadgarstków. Oprócz korzyści fizycznych takich jak poprawa gibkości czy elastyczności, stanie na rękach działa także relaksująco, niwelując napięcie pojawiające się na skutek szkodliwego działania stresu.

Udostępnij