Kolagen jest naturalną substancją, która występuje w ludzkim organizmie i stanowi budulec wielu narządów. Niestety, choć pełni szereg korzystnych funkcji, z wiekiem jego produkcja jest coraz mniejsza. Niedobory kolagenu zwykle utożsamiamy ze zmarszczkami, warto jednak pamiętać, że mogą powodować także problemy ze stawami a nawet kłopoty z krążeniem.
Kolagen na twarz
Choć często można usłyszeć, że sekret kolagenu na twarz tkwi w ściąganiu skóry, w rzeczywistości jego działanie bazuje na nieco innych założeniach. Mamy do czynienia z białkiem, które jest odpowiedzialne przede wszystkim za to, by łączyć ze sobą komórki tkanki łącznej. To właśnie ta jego właściwość pozwala na tworzenie przez kolagen swego rodzaju szkieletu dla skóry. W rezultacie nie możemy mówić o ściąganiu skóry, ale przede wszystkim o uodpornianiu jej na nacisk i rozdzielanie tkanek. Im więcej kolagenu oddziałuje na skórę, tym mniejsze jest ryzyko tego, że pojawią się zmarszczki i wgłębienia.
Za idealną uznaje się sytuację, w której na twarz oddziałuje kolagen w swojej naturalnej postaci. Pewnych procesów związanych ze starzeniem się ludzkiego organizmu nie da się jednak zatrzymać i należy pogodzić się z tym, że z czasem może być go coraz mniej. Warto więc pamiętać o tym, że kolagen na skórę stosowany w różnego rodzaju preparatach może być jednakowo skuteczny. Medycyna estetyczna zdaje sobie zresztą z tego sprawę już począwszy od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, lista kosmetyków z kolagenem systematycznie się więc wydłuża. Proces utraty kolagenu z organizmu przyspiesza już po dwudziestych piątych urodzinach. Już od tego czasu warto więc myśleć o jego odpowiedzialnej suplementacji.
Kolagen w jedzeniu
Kosmetyki z kolagenem nie są wcale jedynym sposobem na dostarczanie tego białka organizmowi. Coraz więcej uwagi poświęca się również temu, że jego niedobory można uzupełniać stosując odpowiednią dietę. Kolagen to podstawowe białko budowlane i można znaleźć go także w jedzeniu. Należy jednak liczyć się z tym, że dieta kolagenowa od samego początku stawia przed nami niemałe wyzwania. Podstawowym problemem jest to, że żywność, z którą mamy obecnie do czynienia, jest w coraz większym stopniu przetworzona, a to prowadzi do znaczącego obniżenia się jej jakości. Jeśli więc chcemy dostarczać kolagen do organizmu w diecie, musimy pamiętać o tym, że powinno być to proste jedzenie. Kolagen jest obecny choćby w galaretach i podrobach, a więc w tym jedzeniu, które powinniśmy przygotowywać samodzielnie, jeśli chcemy w pełni korzystać z jego możliwości.
Listę produktów bogatych w kolagen otwierają galarety i galaretki – owocowe, rybne oraz wieprzowe. Jest on obecny także w golonce i salcesonie oraz w wywarze z kurzych łapek. Nie można jednak zapominać, że samo spożywanie tych produktów może nie zdać się na wiele, jeśli nie dostarczamy organizmowi witaminy A. C oraz E w odpowiednich ilościach. Dieta podnosząca poziom kolagenu w organizmie powinna więc bazować na owocach oraz warzywach. Same potrawy z kolagenem w ich składzie powinny być przy tym przyjmowane każdego dnia.