red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

Sport

Deska do nauki pływania – co trzeba wiedzieć?

Deska do nauki pływania – co trzeba wiedzieć?

Pływanie jest tą umiejętnością, którą może nabyć każdy w dowolnym wieku. Nie jest to tylko dyscyplina sportowa. Jadąc na wakacje nad morze często się w nim kąpiemy. Deska do nauki pływania pomaga zarówno początkującym jak i weteranom przygód wodnych.

Jak pomaga deska do nauki pływania?

Na początku swoich wodnych przygód, każdy powinien zacząć od oswojenia się z wodą. To pozwala na pokonanie oporów czy strachu, który często towarzyszy na start. Możesz to robić samodzielnie, pod okiem ratownika na basenie czy w przypadku dzieci, rodzica.

Podczas nauki zostaną nam pokazane różnorodne metody i techniki pływackie. Jeżeli czujemy się niepewnie możemy skorzystać z deski do pływania, która pomaga w utrzymaniu się na wodzie. Zaawansowanym pływakom pozwala na doskonalenie techniki.

Czym kierować się przy wyborze deski do nauki pływania?

Jest kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze deski do nauki pływania. Jej wybór zaważy nie tylko na tempie nauki, ale też na komfort i frajdę. Na szczęście na rynku jest dużo rodzajów desek co daje nam szeroki wybór.

Rozmiar

Najistotniejszy i jednocześnie najbardziej problematyczny aspekt. Deski produkuje się często w trzech rozmiarach. Duża, która swoim kształtem przypomina grot strzały. Na samym przodzie posiada otwory, ułatwiające złapanie jej pełnym chwytem. Ten rodzaj jest najczęściej spotykany na basenach.

Drugi rodzaj to tzw. ósemka, która jest deską małą. W przeciwieństwie do dużej pomaga przy ćwiczeniu rąk. Jest zdecydowanie wygodniejsza do trzymania między nogami, ze względu na swoje wyprofilowanie.

Ostatnim rodzajem są deski średnie. Wykorzystywana przy treningu zarówno rąk jak i nóg. Często są też nazywana wyjazdowymi, ze względu na swoje kompaktowe wyprofilowane.

Materiał

Deska do nauki pływania często jest wykonywana z tworzywa sztucznego. Następnie jest pokrywana chropowatym materiałem, który pozwala na uniknięcie stłuczeń, zadrapań czy odkształceń na jej powierzchni. To właśnie sprawia, że deska nie przemaka i nie chłonie wody. Dodatkowo szybko i dobrze schnie.

Inny materiał to miękka pianka, która jest przyjemniejsza i miększe we chwycie. Jednak ich minus to fakt, że chłonie wodę co bywa niekomfortowe. Coraz częściej spotyka się też dmuchane deski do pływania – są lekkie i łatwe w przenoszeniu.

Wygląd

Tutaj możliwości i kombinacji jest wiele. Producenci wprowadzają deski w różnych kolorach, co daje bardzo dobre wizualne efekty. Najczęściej spotykanym kolorem jest niebieski i jego odcienie.

Co warto wiedzieć przed pierwszą lekcja pływania?

Lekcje mają charakter grupowy lub indywidualny, to wszystko zależy od basenu i szkółek pływackich. Lekcje pływania w Mińsku Mazowieckim są prowadzone profesjonalnie w towarzystwie ratownika. Pierwsze spotkanie jest indywidualnie, a następnie zostaje się przydzielonym do grupy wraz z innymi uczestnikami zajęć. 

Na początek warto jest się wyposażyć w okulary do pływania czy czepek. W dalszych etapach nauki można rozważyć zakup kolejnych akcesoriów lub zamiany starszych na bardziej zaawansowane.

Udostępnij