Bez wody nie ma życia – o tym wie już dziecko w przedszkolu, a im starsze, tym bardziej przekonuje się, jak niezwykłą jest substancją. Często o tym zapominamy niepotrzebnie ją marnotrawiąc i nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje dla naszej planety ma jej niedostatek. Zapewne dlatego, że nigdy jeszcze jej nam nie zabrakło.
O właściwościach wody
Woda i jej właściwości są niezwykłe. Cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru, które połączone są z jednym atomem tlenu, a pomiędzy nimi istnieją wiązania kowalencyjne, spolaryzowane. Wypełnia ona nie tylko rzeki, oceany, jeziora, ale również organizmy roślinne, zwierzęce i oczywiście organizm człowieka. Jest obecna praktycznie wszędzie, choć nie zawsze widzimy ją gołym okiem, np. w powietrzu. Jest niezbędna do tego, aby istniało życie.
Woda i jej właściwości to także inne cechy, które wciąż są zagadkowe i niezrozumiałe. O wodzie można między innymi powiedzieć, że jest świetnym rozpuszczalnikiem, a także występuje w trzech stanach skupienia. Poza tym charakteryzuje ją duże napięcie powierzchniowe, duże, ciepło właściwe i wysoka temperatura parowania.
Woda w naturze występuje w naturalnej postaci, a także jako mieszania gazów i soli mineralnych. Wyróżniamy więc wodę użytkową, w tym przede wszystkim pitną, która może różnić się co do ilości znajdujących się w niej składników mineralnych. Stąd też istnieje rozróżnienia na wodę miękką oraz twardą.
Jakie jest zastosowanie wody?
Zastosowanie wody nie ogranicza się tylko do picia i utrzymaniu przy życiu żywych organizmów. Jej zastosowanie jest znacznie szersze. Przede wszystkim używamy jej również do przygotowywania posiłków, np. gotowania warzyw czy mięsa, a także do mycia. Trudno wyobrazić sobie codzienną higienę bez wody. Woda jest również czynnikiem, który zapewnia wygodny transport zarówno na jeziorach, rzekach, jak i morzach oraz oceanach. W elektrowniach napędza turbiny, które energię elektryczną. Zapewnia nam również relaks i możliwość uprawiania ulubionych sportów. Dla dzieci często jest źródłem pasjonującej zabawy, ponieważ to dzięki niej mogą nie tylko pluskać się i moczyć, ale na przykład rozpuszczać farby, które wykorzystają do malowania. Na pytanie więc „do czego potrzebna jest woda” można odpowiedzieć w bardzo różnorodny sposób, ale jedno pozostaje niezmienne – jest potrzebna do życia.
Woda a organizm ludzki
Organizm człowieka składa się z około 75% z wody. Znajduje się ona w krwi, mózgu, narządach czy mięśniach. Zapewnia transport nie tylko składników odżywczych po całym organizmie, ale również enzymów i hormonów. Reguluje pracę całego organizmu, dlatego jej brak bardzo łatwo szybko zauważyć – objawia się zarówno gorszym samopoczuciem, jak i kondycją fizyczną. Jest rozpuszczalnikiem, termoregulatorem, a nawet chroni nasze mięśnie, kości i stawy przed urazami. Bardzo ważne jest, aby zapewniać sobie odpowiednie nawodnienie. Dziennie wydalmy około 2 litrów wody, a przy wzmożonym wysiłku może to być jeszcze więcej – nawet do 5 litrów. Uzupełniamy ją pijąc, a także spożywając owoce czy warzywa.