red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

DietaZdrowie

Kurkuma właściwości lecznicze oraz zastosowanie

Kurkuma właściwości lecznicze oraz zastosowanie

Kurkuma staje się coraz popularniejszą rośliną, Wywodzi się ona z Indii i stosowana jest do przygotowywania codziennych posiłków. Kurkuma ma wiele właściwości leczniczych, ale wykorzystywana jest także w kosmetyce.

Charakterystyka kurkumy

Kurkuma uzyskiwana jest z korzenia ostryżu, który jest rośliną imbirowatą. Kurkuma ma ostry smak i jest to kłącze lub łodyga, która znajduje się pod ziemią. Kłącze kurkumy ma żółto-brązowy kolor, a w środku ma kolor pomarańczowy.
Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumina, dzięki której kurkuma jest pikantna i ma żółtawy kolor.

Kurkuma właściwości lecznicze

Świeża, mielona kurkuma jest nie tylko świetną przyprawą i składa się ze skrobi, tłuszczy i białka. W kurkumie są takie składniki mineralne i witaminy jak: wapń, potas, żelazo, tiamina i kwas askorbinowy. Kurkuma działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Kurkuma działanie odchudzające spowodowane jest tym, że w naturalny sposób zwalcza ona cholesterol i wpływa na lepszy metabolizm. Kurkuma działa leczniczo w czasie bóli menstruacyjnych i w sposób naturalny pozwala wybielić zęby.
Wadą kurkumy jest mała wchłanialność, dlatego, aby lepiej się ona przyswajała, należy spożywać ją z ekstraktem z czarnego pieprzu.

Dawkowanie kurkuminy

Kurkumina, czyli składnik kurkumy jest słabo rozpuszczalna w wodzie i słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego jest niewykrywalna we krwi. Zalecaną dawką dobową kurkuminy do spożycia jest maksymalnie 8 g.
Żeby kurkumina lepiej wchłaniała się, należy spożywać ja z piperyną, która zwiększa jej wchłanialność.

Kurkuma zastosowanie

Kurkuma ma swoje zastosowanie w kuchni. Może ona nadawać smak różnym potrawom, a także wspomagać proces odchudzania. Dzięki temu, że kurkuma zawiera błonnik pokarmowy, wspomagane są procesy trawienne oraz metaboliczne. Kurkuma może być kupowana jako oddzielna przyprawa lub być jednym z wielu składników mieszanek przypraw.
Kurkuma jest stosowana także w kosmetyce. Koncerny kosmetyczne używają kurkumy jako barwnika do produktów stosowanych do makijażu. Olejki, jakie pozyskiwane są z kurkumy, stanowią jeden z wielu składników perfum. Samodzielnie w domowych warunkach zrobić można maseczkę z kurkumy, która szczególnie polecana jest osobom o cerze tłustej i trądzikowej oraz skutecznie rozjaśnia przebarwienia występujące na skórze. Kosmetyki, które zawierają w swym składzie kurkumę działają przeciwtrądzikowo, odżywczo, a także hamują procesy starzenia się skóry.

Przeciwwskazania do stosowania kurkumy

Kurkumina nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, ponieważ działa ono pobudzająco na pracę macicy, co może skończyć się nawet poronieniem. Osoby cierpiące na kamicę żółciową nie powinny stosować kurkumy, ponieważ zwiększa ona ból. Stosowanie kurkumy z lekami zakrzepowymi wzmaga ich działanie.
Przedawkowanie kurkumy objawia się biegunką, nudnościami, a także innymi dolegliwościami, które są bezpośrednio związane z przewodem pokarmowym. Długotrwałe stosowanie kurkumy w różnej postaci może podrażnić przewód pokarmowy.

Udostępnij