Zdrowa dieta to taka, która zawiera odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych makroskładników odżywczych takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Wśród tłuszczów wyróżnia się nasycone oraz nienasycone. Te pierwsze zdecydowanie warto ograniczać, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i prowadzić do otyłości. Co trzeba o nich wiedzieć?
Pochodzenie zwierzęce kwasów tłuszczowych nasyconych
Kwasy tłuszczowe nasycone to głównie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, choć nie tylko. Ich zbyt duża ilość w diecie zdecydowanie nam nie sprzyja, ponieważ odpowiadają one za wzrost złego cholesterolu, a tym samym również nadwagę, otyłość i związane z tym choroby takie jak miażdżyca czy cukrzyca. Oczywiście nie można ich całkiem wyeliminować z diety, ale to właśnie ich nadmiar jest odpowiedzialny za wyżej wspomniane schorzenia. Niestety obecny, popularny sposób odżywiania, czyli bogaty w żywność przetworzoną, zawiera ich zbyt duże ilości, co widać po społeczeństwie – na nadwagę cierpią nawet dzieci. Dzienne spożycie tłuszczów nasyconych powinno oscylować w ilości około 13% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a zazwyczaj jest ich znacznie więcej w diecie. Dodatkowo nadwadze i chorobom sprzyja zbyt mała ilość ruchu.
Tłuszcze nasycone przykłady
Kwasy tłuszczowe nasycone obecne są przede wszystkim w tłustym mięsie wieprzowym, np. boczku, karkówce, podrobach, a także maśle, smalcu, śmietanie, orzechach, tłustym nabiale oraz gotowych, przetworzonych produktach takich jak ciasta, słodycze, słone przekąski i dania gotowe do odgrzania, np. pizze czy zapiekanki. Źródła tłuszczy nasyconych to także olej kokosowy, wędliny oraz potrawy smażone. Jeśli więc zjadamy je do każdego posiłku, to nic dziwnego, że z czasem ich nadmiar daje o sobie znać. Co ciekawe, tłuszcze nasycone nasz organizm potrafi sam syntetyzować, więc nie potrzebujemy ich dużych ilości w diecie.
Tłuszcze nasycone przykłady funkcji, jakie pełnią w organizmie
Jak wyżej zostało wspomniane, najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie ich ilości w codziennej diecie, ale nie trzeba rezygnować z nich całkowicie, ponieważ pełnią one również ważne funkcje w organizmie. Tak więc są przede wszystkim źródłem energii, rozpuszczają niektóre witaminy, np. A i K, budują tkankę tłuszczową, która pełni funkcje ochronne, np. dla narządów oraz chroni przed zimnem. Poza tym regulują gospodarkę hormonalną organizmu i biorą udział w wytwarzaniu kwasów tłuszczowych omega-3.
Jakie źródła tłuszczy nasyconych wybierać?
Trudno całkowicie wyeliminować je z diety, ale zdecydowanie warto wybierać warianty produktów, których spożywanie niesie ze sobą wiele zalet. Są to między innymi jajka, orzechy czy masło, które zwierają również wiele innych składników odżywczych. Oczywiście wszystkiemu powinien przyświecać umiar – tylko wtedy mamy gwarancję, że nie dostarczmy organizmowi zbyt dużej ilości tych kontrowersyjnych makroelementów. Należy także zdecydowanie unikać żywności przetworzonej, dań smażonych oraz tłustych. Jeśli dołożymy do tego odpowiednią ilość ruchu, to nie trzeba obawiać się tłuszczów nasyconych.