Zakwasy są objawem uszkodzenia mięśni na skutek zbyt intensywnego treningu. Związane są z bardzo silnym i dokuczliwym bólem. Na szczęście stosowanie sprawdzonych sposobów na zakwasy pozwala rozluźnić napięte mięśnie oraz szybko pozbyć się dolegliwości bólowych.
Skąd biorą się zakwasy?
Zakwasy często utożsamiane są z gromadzeniem się kwasu mlekowego w mięśniach. Stanowi on co prawda efekt uboczny metabolizmu i gromadzi się w tkance mięśni na skutek niedoboru tlenu, ale sam w sobie nie jest przyczyną występowania bólu. Należy bowiem pamiętać o tym, że jest on skutecznie wypłukiwany z mięśni przez krążącą w nich krew w przeciągu około dwóch godzin po zakończeniu treningu. Obserwowane dolegliwości są związane z zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. Wynika on z drobnych urazów mięśni, które były narażone na intensywne rozciąganie podczas treningu. Po nim następuje ich regeneracja oraz wzmocnienie tkanki.
Czy można uniknąć ryzyka występowania zakwasów?
Aby uniknąć ryzyka występowania zakwasów należy przed każdym treningiem wykonywać odpowiednią rozgrzewkę. Wpływa ona na podniesienie temperatury ciała oraz uelastycznienie mięśni. Bardziej elastyczne mięśnie są zaś w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie. Poza tym podczas treningu należy zawsze odpowiednio stopniować wysiłek i dostosowywać go do możliwości organizmu.
Jak pozbyć się zakwasów?
Mimo wykonywania rozgrzewki oraz stopniowana wysiłku w pewnych sytuacjach może jednak dochodzić do powstawania zakwasów. Wówczas warto wykorzystać sprawdzone domowe sposoby na zakwasy.
Wśród nich wymienić można choćby spożywanie soku z wiśni. Zdaniem naukowców sok wypijany przed treningiem i po nim łagodzi ewentualny ból mięśni. Dobroczynne działanie soku wynika z zawartości flawonoidów i antocyjanów, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ponadto wśród innych domowych sposobów na zakwasy wymienić można spożywanie herbaty z dodatkiem sody oczyszczonej, soku pomidorowego, który efektywnie uzupełnia niedobory elektrolitów, a także wody z sokiem z cytryny, solą i miodem. W przypadku dolegliwości bólowych warto sięgnąć również po ciepły kompres lub termofor. Pomocna w zwalczaniu bólu i rozluźnianiu mięśni jest również sauna, która poprawia krążenie oraz basen. Podczas pływania dochodzi do rozluźnienia mięśni oraz ich stopniowej adaptacji do obciążeń. W celu rozluźnienia ciała można również wziąć prysznic. W tym przypadku zaleca się stosownie naprzemiennie ciepłej oraz zimnej wody. Taki wodny masaż skutecznie rozluźnia ciało, pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne oraz odżywić uszkodzone tkanki. Obolałe mięśnie można rozluźnić podczas kąpieli z solą morską lub aromatycznym olejkiem. W przypadku przykrych dolegliwości po wysiłku warto również skorzystać z masażu, podczas którego można skutecznie rozluźnić mięśnie oraz złagodzić ból. Ukojenie przynosi również wmasowanie w bolesny obszar maści lub żelu rozgrzewającego oraz przeciwbólowego. W przypadku silnych dolegliwości można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Czy można wykonywać ćwiczenia na zakwasy?
W przypadku silnych dolegliwości bólowych nadmierna aktywność fizyczna nie jest wskazana. W sytuacji, w której dolegliwości są nieznaczne z powodzeniem można wykonywać ćwiczenia angażujące mięśnie, które nie bolą. W tym przypadku szczególnie polecana jest aktywność rekreacyjna, w tym choćby spacer czy lekki trening wytrzymałościowy podczas jazdy na rowerze.