red-fitness.pl

Blog w tematyce zdrowia, sportu i treningu.

Lifestyle

Dlaczego warto biegać? Poznaj zalety tej aktywności

Dlaczego warto biegać? Poznaj zalety tej aktywności

Każda aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku biegania. Codzienny trucht lub jeden intensywniejszy i co najmniej 2-godzinny trening, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Sprawdź jaki wpływa na organizm ma ten rodzaj aktywności fizycznej. 

Bieganie poprawia wydolność organizmu

Na początku bywa ciężko. Pierwsza trasa może okazać się ponad nasze możliwości. Dlatego też na początku warto wybrać krótsze odcinki, aby nie zrazić się do biegania. Rezygnując z aktywności fizycznej, wiele tracimy. 

Regularne bieganie poprawia wydolność organizmu. Z czasem zauważymy, że możemy więcej, szybciej i dalej. Organizm powoli przyzwyczaja się do intensywnego wysiłku. Po kilku tygodniach zauważymy ogromne zmiany. Wysiłek fizyczny będzie mniej obciążający dla organizmu – znika zadyszka, nastąpi wyregulowanie pulsu. 

Bieg w odpowiednich butach jest przyjemny i zapobiega chorobom

Bieganie, co najmniej raz w tygodniu, zapobiega wystąpieniu cukrzycy, nadciśnienia czy schorzeń sercowo-naczyniowych. Bieganie wzmacnia serce, ale też obniża cholesterol. Wysiłek fizyczny uwrażliwia tkanki na działanie insuliny, więc dla sportowca cukrzyca jest czymś abstrakcyjnym. Podczas biegania pracuje wiele mięśni. Niemalże całe ciało poddawane jest pracy, dzięki czemu wzmacniają się kości i mięśnie. Udowodniono, że osoby uprawiające ten sport, są mniej narażone na osteoporozę. 

Korzyści dla zdrowia wynikających z biegania, jest bardzo dużo. Jednakże, aby nie nabawić się kontuzji, czy pęcherzy, warto zadbać o odpowiednie obuwie. Dla biegacza jest to najważniejszy element garderoby. Dlatego też, przed pierwszą trasą, powinniśmy odwiedzić profesjonalny sklep dla biegacza, gdzie jest mnóstwo obuwia sportowego wiodących marek. Odradzamy rozpoczęcie biegania w trampkach, czy innych butach nieprzeznaczonych do biegania – nieprzyjemne doznania gwarantowane. Oprócz tego, warto zadbać o odpowiednią odzież, która wchłania pot. Ubrania przeznaczone do biegania, podnoszą komfort użytkownika podczas wykonywania ruchu.

Bieganie na odstresowanie

Bieganie to porządna dawka endorfin, które budzą pokłady pozytywnej energii. Dodatkowo bieg w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie jest pełno zieleni i atrakcyjny pejzaż, uspokaja ciało i umysł. Stan odprężenia i satysfakcji z kolejnych sukcesów, za każdym razem zdobywa jeszcze wyższy szczyt. Dodatkowo bieganie w kilka osób, daje poczucie przynależności do grupy społecznej. Można nawiązać interesujące znajomości i wspólnie cieszyć się z kolejnych osiągnięć. Jest to również spora dawka motywacji. Osoby, które już wcześniej zaczęły biegać, są cennym źródłem wiedzy. Zazwyczaj są dobrze zaopatrzone w akcesoria do biegania i wiedzą, jaki sklep dla biegacza jest najlepszy. 

Tani sport dla każdego

Zakup butów, czy ubrań do biegania nie generują dużych kosztów. Najważniejsze są chęci i pozytywne nastawienie. Gdy tylko nie ma przeciwwskazań medycznych, biegać może każdy. Niesie to za sobą wiele korzyści – zarówno dla ciała, jak i umysłu. Warto biegać, co najmniej raz w tygodniu po około 50 minut. Udowodniono, że już taki czas aktywności, ma pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jedyne o czym należy pamiętać, to o nie nadwyrężaniu swoich możliwości. Najbardziej korzystny jest umiarkowany wysiłek fizyczny. 

 

 

Udostępnij